“DUYULAN” BİR MİKS ODASI

Müşterinin istek ve zevklerine önem verilen, üst düzey bir duyum zinciri ve ‘flat’ akustik tepkiye sahip bir miks odası

üst düzey bir Duyum zinciri

Stüdyoda yapılan her miks, “flush mount” olarak monte edilmiş Quested V3110 monitörler baz alınarak sonlandırılır. Bu en doğru sonucu verecek olsa bile küçük bluetooth hoparlörler ya da telefon hoparlörü gibi cihazlardan müzik dinleyen insanlar göz ardı edilemez. Bu yüzden yapılan her miks, bu tür sistemlere yakın bir örnek sağlayabilen Auratone 5C monitörlerden kontrol edilerek şarkının/albümün can alıcı öğelerinin hala duyulur olması garanti altına alınır.

Stüdyo miks odalarında kullanılan hoparlörlerin ses açma-kısma işlemini yapan knob’un kalitesi çok önemlidir (monitor controller). Bu düğme sesi açıp kısma pahasına hoparlörlere giden sesi renklendirerek miks kararlarında yanılgıya sebep olur. Ripple miks odasında Dangerous Audio Monitor ST modeli kullanılmaktadır. Bu model var olan en transparan monitör kontrolörlerinden biridir.

Sesi analogdan dijitale ve dijitalden analoğa çeviren dönüştürücü de kayıt ve miks yaparken en yaşamsal görevlerden birini gerçekleştirmektedir. Ripple’da altın standart olarak kabul edilen Lynx Aurora (n) modelinin en az latency’li olan Thunderbolt modeli kullanılmaktadır.

“Flat” ve “dürüst” bir akustik tepki

Kayıt edilen sesi doğru ayarlayabilmek ve yanılsama yaşamamak için (mikrofon çeşidi, konumu, preamfi seçimi konularında) miks odasının ‘dürüst’ bir tepkiye sahip olması yaşamsal önem taşır. Ripple miks odası, akustik tepkime anlamında Türkiye’deki en flat odalardan biridir. Miks masası odanın akustik tepkisini en az etkileyecek şekilde tasarlanmıştır.

Tasarlanmış bir stüdyo

Miks odasında alınan artistik ya da teknik kararların, en doğru haliyle dinleyicinin sisteminde anlam bulabilmesi için odanın akustik tasarımı yaşamsal önem taşır. Ripple miks odası, endüstrinin önemli stüdyo tasarımcılarından John H. Brandt* tarafından en ince ayrıntısıyla tasarlanmıştır.

Mutlak bir gereksinim: konfor

Ripple miks odası, cihazların yol açtığı ısıyı dengeleyen ve pozitif hava basıncını koruyarak konforlu bir ortam sağlayan endüstriyel bir havalandırma sistemine sahiptir.

Çok düşük gürültü seviyesi

Stüdyo’nun noise floor’u 10-15dB aralığındadır. Bu değerler, kayıt yaparken mikrofonlara, miks yaparken de hoparlörlere yüksek bir dinamik aralık sağlamaktadır.

Birbirini tamamlayan ve mükemmel kondisyonda TUTULAN ekipman

Ripple miks odası, geniş bir kayıt skalasınının gereksinimlerini karşılayabilecek, birbirini tamamlayan, özenle seçilmiş üst düzey analog ekipmana sahiptir. Bu ekipmanın bakımları rutin aralıklarla yapılır ve her zaman mükemmel kondisyonda çalışmaları sağlanır.

GALERİ

RIPPLE'DA DUYUM ZİNCİRİ

Lynx Aurora (n) 24 TB

Dangerous Audio Monitor ST

Quested V3110

Dynaudio BM6A

Auratone 5C

Ripple control room and mixing desk

Flat Oda